czwartek, 7 kwietnia 2016

Od czego powstają przebarwienia ?


 Niestety wiele leków ma działanie fotouczulające lub po prostu powoduje skutki uboczne w przypadku ekspozycji na słońce w czasie kuracji.

Nie zawsze lekarze lub farmaceuci informują o takim problemie, dlatego warto zawsze samodzielnie przeczytać dołączoną do leku ulotkę. Działanie fotouczulające może być szczególnie przykre, gdyż powoduje powstawanie na skórze oparzeń, bolesnych podrażnień i trwałych plam słonecznych, przebarwień trudnych do usunięcia.
W trakcie terapii lekami, a także do 2-3 tygodni po niej należy unikać słońca a na co dzień stosować filtry SPF minimum 50 (aby osiągnąć taki faktor na samą skórę twarzy i szyi oraz dekoltu należy nałożyć około 2,5 ml preparatu, cieńsza warstwa zmniejszy faktor ochrony).
Aplikację w ciągu dnia należy powtarzać, a dodatkowo chronić się pod kapeluszem, czapką i okularami, a ramiona okrywać dodatkowym ubraniem.

Leki hormonalne

Tabletki antykoncepcyjne i hormonalne terapie zastępcze mogą powodować powstawanie plam na skórze.
Leki przeciwbóloweLatem unikajmy ibuprofemu, diklofenaku i naproksenu. Można zastąpić je paracetamolem.

Antybiotyki
Każda terapia antybiotykowa to zakaz opalania, szczególnie ostrożnym należy być w czasie przyjmowania tetracyklin (np. doksycyklina) oraz sulfonamidów.

Zioła i olejki
Latem unikajmy naparów i preparatów z arcydzięgla i dziurawca. Niektóre olejki eteryczne również działają fotouczulająca; olejek pomarańczowy i cynamonowy.

Leki dla cukrzyków
Diabinese, lek podawany zamiast insuliny

Leki moczopędne
Furosemid może działać fotouczulająco

Leki nasercowe
Propranolol oraz leki stosowane przy zaburzeniach rytmu serca oraz preparaty obniżające poziom cholesterolu.

Retinoidy i kwasy AHA, BHA
W czasie terapii cery retinoidami na receptę (Zorac, Artrederm) bezwzględnie należy stosować skuteczną ochronę prze promieniami UV. Należy ostrożnie stosować kremy z kwasami AHA i bezwzględnie używać protektora słonecznego.

1 komentarz:

jak schudnąć pisze...

Całkiem do rzeczy artykulik. Trzyma poziom. No i kilku rzeczy, o których nie miałam pojęcia właśnie się dowiedziałam.