czwartek, 17 września 2015

Jak i dlaczego się starzejemy?


Rozróżniamy dwa główne rodzaje starzenia: starzenie fizjologiczne – naturalne, uwarunkowane genetycznie, o którym nauka już sporo wie oraz tzw. starzenie zewnątrzpochodne. 
W  jednej z pierwszych teorii dotyczących starzenia – teorii Hayflicka – każda komórka ma zaprogramowaną liczbę podziałów, co oznacza, że charakteryzuje się pewną określoną długością życia. Jest też szereg teorii opartych na genetyce.
Ponieważ podlegamy wpływowi wielu czynników zewnętrznych w czasie naszego życia, pojawia się wiele mutacji genetycznych, które wpływają na to, w jaki sposób się starzejemy, na co chorujemy, jak wyglądamy.
Pod wpływem różnych czynników takich jak np. stres, palenie tytoniu, czy nieodpowiednia dieta pojawiają się w naszym organizmie wolne rodniki, które zaburzają różne istotne dla organizmu reakcje.
 Nauka pokazuje, że nie potrafimy zatrzymać fizjologicznego starzenia wewnątrzpochodnego, tego naturalnego procesu fizjologicznego, który się cały czas toczy, jednak drugi rodzaj starzenia, tzw. zewnątrzpochodne, które możemy zatrzymać.

Walka ze starzeniem

Za starzenie zewnątrzpochodne odpowiada też szereg innych, bardzo różnorodnych czynników. Należą do nich używki, takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, ale również niektóre leki. Wśród czynników sprzyjających starzeniu jest też pole elektromagnetyczne, które nas otacza : telefony komórkowe, wi-fi, komunikację bezprzewodową, czy nawet samochody hybrydowe.

To wszystko ma niebagatelny wpływ na nasz organizm i sprawia, że starzejemy się szybciej.


Brak komentarzy: