poniedziałek, 21 września 2015

Wrastający paznokieć
Z problemem wrastania paznokcia mamy do czynienia, kiedy brzeg paznokcia stale wcina się w przylegający fałd skórny.

Zjawisko to dotyczy prawie wyłącznie palucha, największego palca stopy. W efekcie dochodzi do skaleczenia, które nie może się zagoić ze względu na stałą obecność ciała obcego, w tym szczególnym wypadku paznokcia. Sprawę dodatkowo komplikuje podatność zranionej tkanki na zakażenie bakteryjne i grzybicze. Naturalną reakcją organizmu w tej sytuacji jest miejscowy stan zapalny, zaczerwienienie i opuchlizna. Równocześnie rozpoczyna się gojenie: w miejscu skaleczenia pojawia się młoda tkanka (szczególnie podatna na urazy). W ten sposób powstaje błędne koło - im większa opuchlizna i im intensywniejszy proces gojenia, tym bardziej brzeg paznokcia kaleczy przyległą tkankę wzmagając zapalenie.


Kogo to spotyka?
Paznokieć może wrastać tylko po jednej stronie albo po obu stronach palca równocześnie. Problem wrastających paznokci dotyczy ludzi w każdym wieku niezależnie od płci, choć stosunkowo częściej spotyka się go u osób młodych, szczególnie mężczyzn. W przypadku mężczyzn jest szereg czynników sprzyjających powstaniu tej dolegliwości - nieprawidłowa higiena, nieodpowiednie obuwie (ciasne, skóropodobne, skarpety z sztucznych materiałów), zbyt krótkie i nieprawidłowe (na okrągło zamiast w linii prostej) obcinanie paznokci, a także zwiększona produkcja potu powodującego rozmiękanie skóry.

Wysoki poziom testosteronu we krwi także usposabia do wystąpienia problemów.

Wrastający paznokieć powoduje silny ból, a nieleczony może doprowadzić do zakażenia całego palca, powodując ropowicę palca, albo zakażenie bakteryjne skóry wału paznokciowego, tak zwaną zanokcicę.


Leczenie

Celem leczenia jest jak najszybsze zlikwidowanie stanu zapalnego i ewentualnego zakażenia bakteryjnego, a następnie zabezpieczenie chorego przed dalszym wrastaniem paznokcia.
Bardzo ważne jest noszenie wygodnego, dobrze dobranego obuwie wykonanego z naturalnych surowców, prawidłowe obcinanie paznokci, przestrzeganie higieny stóp.

W przypadku stanu zapalnego ulgę przynosi kilkunastominutowe moczenie palca w ciepłych mydlinach powtarzane kilka razy dziennie. Leczenie farmakologiczne ma ograniczone zastosowanie. W przypadku nasilonego stanu zapalnego lub zakażenia – zwykle wystarczają środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym dostępne w aptece bez recepty, natomiast antybiotyki stosowane są tylko w przypadku rozległej i nasilonej infekcji całego palca.

W przypadku, gdy te sposoby okażą się nieskuteczne, niezbędne jest leczenie zabiegowe. Istnieje szereg metod operacyjnego leczenia wrastającego paznokcia. Jeszcze do niedawna stosowane było usunięcie wrastającego paznokcia w całości. Obecnie najczęściej stosowaną metodą postępowania jest tak zwane klinowe wycięcie paznokcia. Zabieg polega na wycięciu wąskiego paska obejmującego wrastającą część paznokcia wraz z przyległym wałem paznokciowym w miejscu wrastania. Powstały ubytek skóry i paznokcia zeszywa się lub pozostawia nie zeszyty. Gojąc się, paznokieć zwykle odzyskuje swój prawidłowy kształt i nie ma tendencji do wrastania. Choć początkowo jest nieco węższy niż odpowiadający mu paznokieć na drugiej stopie, już po kilku tygodniach odzyskuje pierwotną szerokość.


Mimo że oba zabiegi nie są skomplikowane, mogą powodować zwykłe objawy pooperacyjne. Dlatego też wypracowano inną metodę leczenia. Polega ona na zakładaniu różnego rodzaju klamr i rurek. Klamry i rurki zakładane są na okres kilku miesiecy. W ten sposób paznokieć odzyskuje właściwy kształt i kierunek wzrostu. W porównaniu z metodami chirurgicznymi klamry mają wiele zalet. Zabieg jest nieinwazyjny, zakładanie klamry jest niemal bezbolesne, można je zakładać nawet przy ostrych stanach zapalnych, nie ma żadnych powikłań ani dolegliwości pozabiegowych.

1 komentarz:

imeso pisze...

No taki wrastający paznokiec jest też często przyczyną nie tylko bóly ale także nieestetycznego wyglądu stóp. Z takimi sprawami trzeba jak najszybciej do lekarza. świetnie opisane to zorstało w artykule