środa, 23 sierpnia 2017

Łuszczyca - jak żyć z chorobą


Typowym objawem łuszczycy są złuszczające się grudki na skórze. Po zdrapaniu łuski skóra się świeci i łatwo krwawi. Łuszczyca najczęściej atakuje owłosioną skórę głowy, łokcie, kolana, okolice lędźwi. U niektórych chorych drobne krostki zlokalizowane są na całym ciele lub zlewają się w rumiane plamy na dłoniach i stopach. Rozpoznanie łuszczycy dla dermatologa jest dość proste, w przypadku wątpliwości lekarz może zlecić biopsję skóry – badanie histopatologicznego rozstrzyga diagnozę.


Łuszczyca nie ogranicza się tylko do skóry. Czasem zmiany zajmują paznokcie i stawy – w pierwszym przypadku często kojarzone z grzybicą, w drugim z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub chorobą zwyrodnieniową. Aby to wykluczyć, warto wykonać dodatkowe badania, między innymi rtg stawów oraz badanie mykologiczne. Niestety, łuszczyca jest chorobą całego organizmu. – Chorzy znacznie częściej mają problemy z układem sercowo-naczyniowym, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy zespołem metabolicznym
Trudne do ukrycia zmiany na skórze sprawiają, że wypraszanie z basenu, salonu fryzjerskiego czy kosmetycznego są na porządku dziennym. U wielu wstyd i strach przed kolejnym upokorzeniem są tak duże, że wolą zamknąć się w czterech ścianach. Unikają kontaktu ze światem, popadają w depresję, mają myśli i próby samobójcze.

To, jak będzie wyglądało życie osoby chorującej  na łuszczycę zależy w dużej mierze od niej samej. Ale są i tacy, którzy mimo nieuleczalnej choroby żyją normalnie. Jak poradzić sobie z łuszczycą i co zrobić, by zminimalizować występowanie objawów? 


1. Obserwuj swój organizm
Zanim porozmawiasz o swojej chorobie z lekarzem i wspólnie ustalicie sposób leczenia łuszczycy – obserwuj, co dzieje się z twoją skórą, żeby móc dokładnie opisać wszystkie objawy choroby. Musisz wiedzieć, kiedy pojawiają się u ciebie zmiany na skórze, w jakich miejscach, jak rozległe są, jak szybko znikają. Im więcej informacji zgromadzisz, tym łatwiej będzie wyeliminować objawy i doprowadzić do remisji choroby.

2. Poznaj przyczyny występowania zmian skórnych
 U różnych chorych zmiany na skórze pojawiają się pod wpływem różnych czynników. Mówił o tym podczas wizyty w Polsce australijski specjalista od łuszczycy, doktor Michael Tirant, twórca preparatów z linii Dr Michaels. W zależności od tego, jaką grupę krwi ma chory na łuszczycę, za pojawienie się objawów choroby mogą u niego odpowiadać: uszkodzenia skóry (tzw. fenomen Koebnera, najczęściej przy grupie krwi AB), zakażenia ogólnoustrojowe (grupa krwi A), interakcje między lekami (gruba krwi B) albo stres (grupa krwi 0).

3. Obserwuj, które z przyczyn wywołują objawy choroby u ciebie
Obserwacja własnego organizmu oraz wiedza o tym, jakie czynniki mogą wywoływać zmiany skórne i jakie wpływają na nasilenie objawów łuszczycy (są to np. stres, nieodpowiednia dieta, odwodnienie organizmu) pozwala choremu określić, które czynniki mają kluczowe znaczenie właśnie u niego. To ułatwi wyeliminowanie ich ze swojego życia.

4. Stosuj się do zaleceń lekarza
Gdy już ustalisz odpowiedni sposób leczenia łuszczycy ze swoim dermatologiem, nie lekceważ jego zaleceń.

5. Pielęgnuj skórę  odpowiednimi kosmetykami
Pielęgnacja chorobowo zmienionej skóry to także ważna sprawa. Poza lekami zapisanymi przez dermatologa zwróć uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry – najlepiej, jeśli będą to kosmetyki (żele, maści, mydła) przeznaczone specjalnie dla chorych na łuszczycę. Poszukaj w pobliżu swojego miejsca zamieszkania gabinetu kosmetycznego w którym będziesz mogła oddać się pod opiekę profesjonalisty.

6. Ogranicz stres
Stres jest jednym z czynników, które nasilają występowanie objawów łuszczycy. To dlatego, że w sytuacjach stresowych organizm produkuje więcej hormonów prozapalnych, które powodują pojawienie się zmian na skórze. Wyeliminowanie stresu z życia w stu procentach nie jest możliwe, ale warto spróbować – na przykład poprzez uprawianie relaksującego sportu (pływanie, joga) czy odprężające hobby.

7. Używki
Alkohol, papierosy, a nawet mocna kawa – z tymi używkami chory na łuszczycę powinien pożegnać się jak najszybciej.

8. Dieta
Nie tylko używki są na liście zakazanych produktów, jeśli chodzi o dietę chorego na łuszczycę. Jeśli zależy ci na poprawie wyglądu twojej skóry, musisz poważnie pomyśleć o zmianie diety. Zrezygnuj z czerwonego mięsa na rzecz drobiu, unikaj cukru, ostrych potraw, a także tych składników pokarmów, które wywołują produkcję histaminy, odpowiedzialnej za swędzenie (truskawki, pomidory, ananasy, pomarańcze). W twojej diecie powinno znaleźć się dużo zielonych warzyw, zawierających kwas foliowy (sałata, szpinak, brokuły), ale także drób i ryby.

9. Pij wodę
Zwracaj szczególną uwagę na to, by nawadniać organizm właśnie wodą, a nie innymi płynami – jak herbata czy soki. W końcu nasz organizm składa się głównie z wody i to wody powinniśmy mu dostarczać, by prawidłowo funkcjonował.

10. Korzystaj ze słońca rozważnie
Przebywanie na słońcu ma pozytywny wpływ na stan skóry wielu chorych na łuszczycę, więc jeśli to możliwe – jak najczęściej wystawiaj skórę na działanie promieni słonecznych. W czasie kontaktu ze słońcem obserwuj jednak swój organizm, bo są osoby, u których słońce wywołuje podrażnienia skóry – jeśli jesteś jedną z nich, unikaj opalania.

1 komentarz:

Ela78 pisze...

Mi akurat dwaj lekarze źle doradzili, może dlatego że poszłam nie prywatnie ale od NFZ i im nie zależało zbytnio :( Zabawne, że też znajoma poleciła mi maść na łuszczycę https://dermacea.pl , która skutecznie walczy z łuszczycą. Pomogło po miesiącu, ale nie wiem czy to wróci do mnie, na razie nie wraca