środa, 21 czerwca 2023

Modzele





Podobnie jak odciski, modzele powstają jako nadmierne zrogowacenia, jednak w tym wypadku jest ono rozległe i znacznie cieńsze. Nie posiadają rdzenia, nie są też na ogół bolesne, choć mogą powodować uczucie pieczenia. Występują w postaci rozległych, żółtawych plam pod palcami. Pojawiają się wskutek nadmiernego, stałego ucisku, wywoływanego np. noszeniem butów na wysokim obcasie. Są także charakterystycznym skutkiem płaskostopia, otyłości czy wad postawy. Samodzielne usuwanie modzeli jest dość powszechne, jednak często wywołuje odwrotne efekty, nasilając problem, ponieważ skóra pobudzona jest w ten sposób do szybkiego rogowacenia.

W gabinecie, modzele podobnie jak odciski, usuwane są za pomocą frezarki – stopniowo.
Stosuje się profesjonalne preparaty zmiękczające, oraz w ramach profilaktyki – metodę ortezową, poprzez zastosowanie silikonowych specjalistycznych, indywidualnie dobieranych wkładek.

 

środa, 7 czerwca 2023

PYTANIE DO KOSMETOLOGA :Jaki krem jest najlepszy po 50 roku życia?


Pytanie:
Jaki krem jest najlepszy po 50 roku życia?
 Kobieta , 56 lat , Koluszki 

Odpowiedź:

Warto przynajmniej raz w życiu udać się do profesjonalisty. Kosmetolog ma wiedzę dotyczącą składników kosmetycznych w kremach. Po ocenie Pani skóry zaproponuje taki preparat który uzupełni braki w Pani skórze i będzie działał profilaktycznie - przeciwzmarszczkowo.

Wśród składników preparatów kosmetycznych które polecam dla skór dojrzałych znajdują się: glikole, węglowodany, gliceryna, odtworzony Naturalny Czynnik Nawilżający (NMF – Natural Moisturizing Factor) i poszczególne jego składniki, takie jak mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy.

Ponadto, skórze dojrzałej służą również hydrolizaty białek (kolagenu i elastyny), które tworzą zewnętrzną warstwę okluzyjną (rozpuszczalną w wodzie), kwasy AHA.

Bardzo popularnym i dobrym nawilżaczem jest kwas hialuronowy, oleje roślinne również działają korzystnie na skórę, ponieważ odżywiają, regenerują, chronią przed negatywnym wpływem środowiska.


Odpowiedź udzielona  na  PYTANIE DO KOSMETOLOGA w serwisie abczdrowie.pl

poniedziałek, 5 czerwca 2023

Z serii kosmetolog radzi: Kłopoty z paznokciami



Klaudia z Kielc ma problem z odpryskującym lakierem. Napisała w tej sprawie do mnie w serwisie kobieta.wieszjak.pl.

Przytaczam pytanie i odpowiedź.

Pytanie:

Bardzo lubię malować swoje paznokcie kolorowymi lakierami, jednak mam z tym problem. Kiedy zapuszczam paznokcie łatwo się łamią, a lakier odpryskuje po paru godzinach. Czy jest jakiś sposób, by temu zaradzić? Klaudia z Kielc


 

Odpowiedź:

Pod lakier stosuj podkład utwardzający płytkę paznokcia. Zwykle występują w formie odżywki, więc może to być dodatkowe wzmocnienie płytki.Pamiętaj, abyś zawsze stosowała lakier lub odżywkę na odtłuszczone paznokcie. Jeśli nakładasz lakier na paznokcie, na których jest pozostałość po kremie, lakier nigdy nie połączy się z paznokciem i zawsze będzie odpadał po paru godzinach. Płytkę paznokciową odtłuszcza się zmywaczem do paznokci.

Następny krok to pomalowanie paznokci lakierem, a na zakończenie dobrze jest pokryć paznokcie utwardzaczem do lakieru. Pozwoli to na dłuższe utrzymanie dobrego wyglądu. Możesz też spróbować wykonać manicure hybrydowy w gabinecie kosmetycznym.

Świeżo po malowaniu paznokcie zachwycają intensywnym kolorem. Nie bez znaczenia jest zresztą i to, że manicure hybrydowy cieszy oczy nawet przez czternaście dni, w czasie których wcale nie musisz obawiać się, że uszkodzisz paznokcie w czasie wykonywania codziennych czynności.

Niestety, istnieją również przeciwwskazania sprawiające, że wykonanie zabiegu nie jest możliwe. Najpoważniejsze wiąże się ze stanem płytki paznokcia - paznokcie nie mogą być bardzo zniszczone. Ich stan zazwyczaj oceniany jest przez kosmetyczkę, może więc okazać się, że jeszcze przed wykonaniem właściwego manicure zasugeruje nam ona kurację przyczyniającą się wydatnie do poprawy jakości paznokci. Jeżeli będziesz stosować się ściśle do jej zaleceń, czas oczekiwania na właściwy zabieg nie powinien być zbyt długi.

Na manicure hybrydowy nie powinnaś decydować się również bezpośrednio po zabiegu usunięcia sztucznych paznokci. Wskazane jest więc uzbrojenie się w cierpliwość i odczekanie przynajmniej kilkunastu dni, w czasie których powinno dojść do naturalnej regeneracji płytki paznokciowej.

Hirsutyzm czyli włosy w nietypowych miejscach

 Do okolic, w których najczęściej lokalizują się niechciane włosy zalicza się górną wargę, podbródek, bokobrody, okolice brodawek sutkowych oraz okolicę mostka. Niechciane włosy często pojawiają się również w rejonie kresy białej, czyli okolicy od pępka do spojenia łonowego oraz w okolicy lędźwiowo-krzyżowej na skórze pleców i w okolicach ud.

Hirsutyzm określa tzw. skala Ferrimana-Gallweya: W 9 punktach ciała ocenia się dodatkowe owłosienie w skali 1 (to pojedyńcze włosy) do 4 (to gęste owłosienie). Jako wskazanie do rozpoczęcia diagnostyki zazwyczaj przyjmuje się  próg 5-6 pkt.
Pojedyńcze włosy w nieprawidłowych miejscach (np. broda, brzuch, piersi - czyli 3 pkt) nie stanowią jeszcze wskazań do interwencji lekarskiej a po prostu do zabiegów kosmetycznych i usuwania za pomocą elektroepilacji.