środa, 2 maja 2018

Lato, lato....
Wielkimi krokami zbliża się lato, wakacyjne podróże i słoneczne dni. Niestety po letnich podróżach oprócz miłych wspomnień pozostają na skórze pamiątki w postaci przebarwień....

Fotoalergia może wystąpić nawet w ciągu 3 tygodni po zakończeniu kuracji lekami podnoszącymi wrażliwość na słońce.
Zanim upłynie ten okres, nie chodź, po słońcu w godzinach od godziny 11 do 15 (wtedy promieniowanie jest najsilniejsze).
 • Jeśli już musisz posmaruj się kremem z wysokim filtrem (ok. 50 SPF), załóż kapelusz z szerokim rondem, koszulę z długim rękawem i przeciwsłoneczne okulary.
 • Przy lekkim uczuleniu zażyj wapno i dostępny bez recepty środek antyhistaminowy (sprawdź jednak w ulotce swoich leków, czy możesz go brać podczas prowadzonej kuracji). Jeżeli objawy alergii nie ustępują, są nasilone lub rozległe, zgłoś się do lekarza. Możesz bowiem potrzebować silniej działających preparatów.
 •  Wiele leków ma działanie fotouczulające. Nie zawsze lekarze lub farmaceuci informują o takim problemie, dlatego warto samodzielnie przeczytać dołączoną do leku ulotkę. Działanie fotouczulające może być szczególnie przykre, gdyż powoduje powstawanie na skórze oparzeń, bolesnych podrażnień i trwałych plam słonecznych, przebarwień trudnych do usunięcia.
 •  W trakcie terapii  lekami, a także do 2-3 tygodni po niej należy unikać słońca, a na co dzień stosować filtry SPF minimum 50 (aby osiągnąć taki faktor na odsłoniętą skórę należy nałożyć około 2,5 ml preparatu, cieńsza warstwa zmniejszy faktor ochrony).  Aplikację w ciągu dnia należy powtarzać, a dodatkowo chronić się pod kapeluszem, czapką i okularami, a ramiona okrywać dodatkowym ubraniem.

  Przy tych lekach lepiej się nie opalać

  Leki hormonalne
  Tabletki antykoncepcyjne i hormonalne terapie zastępcze mogą powodować powstawanie plam na skórze.
  Leki przeciwbólowe
  Przebywając na słońcu unikajmy ibuprofemu, diklofenaku i naproksenu. Można zastąpić je paracetamolem.
   Antybiotyki
  Każda terapia antybiotykowa to zakaz opalania, szczególnie ostrożnym należy być w czasie przyjmowania tetracyklin (np. doksycyklina) oraz sulfonamidów.
  Zioła i olejki
  Latem unikajmy naparów i preparatów z arcydzięgla i dziurawca. Niektóre olejki eteryczne również działają fotouczulająca; olejek pomarańczowy i cynamonowy.
  Leki dla cukrzyków
  Diabinese, lek podawany zamiast insuliny
  Leki moczopędne
  Furosemid może działać fotouczulająco
   Leki nasercowe
  Propranolol oraz leki stosowane przy zaburzeniach rytmu serca oraz preparaty obniżające poziom cholesterolu.
  Retinoidy i kwasy AHA, BHA
  W czasie terapii cery retinoidami na receptę (Zorac, Artrederm) bezwzględnie należy stosować skuteczną ochronę prze promieniami UV. Należy ostrożnie stosować kremy z kwasami AHA i bezwzględnie używać protektora słonecznego.

Brak komentarzy: