poniedziałek, 31 marca 2025

Pielęgnacja atopowej skóry



Skóra atopowa jest bardzo reaktywna, dlatego też należy poświęcać wiele uwagi na kosmetyki pielęgnacyjne, z których korzystamy na co dzień. Może się okazać, że to właśnie w ich składzie znajduje się przyczyna problemu
. Oprócz sztucznych barwników, konserwantów i parabenów niebezpieczne mogą okazać się substancje o działaniu wysuszającym, jak alkohol czy SLS-y, które również mogą doprowadzić do naruszenia płaszcza hydrolipidowego. 

Dzięki stosowaniu odpowiednich leków immunosupresyjnych, unikaniu czynników drażniących, a także właściwej pielęgnacji skóry można zwalczyć objawy do tego stopnia, że choroba na długi czas pozostanie nieaktywna. Warto skoncentrować się na profilaktyce, łagodzeniu istniejących objawów, a także leczeniu miejscowym i ogólnym. Jeśli zmiany nie są nasilone, zwykle stosuje się preparaty o działaniu przeciwhistaminowym, immunomodulującym lub przeciwinfekcyjnym.
Leczenie miejscowe powoduje zmniejszenie świądu skóry, a także regenerację uszkodzonej skóry i odbudowę warstwy hydrolipidowej. W przypadku leczenia zewnętrznego wykorzystuje się przede wszystkim glikokortykosteroidy, antybiotyki, a czasem także leki o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym.

Pielęgnacja atopowej skóry  

Kluczowe jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do wrażliwej skóry ze zmianami atopowymi, aby nie dopuszczać do wystąpienia objawów.
Podstawą pielęgnacji skóry atopowej są emolienty, które mają regenerujące i natłuszczające działanie oraz zabezpieczają i odbudowują uszkodzoną warstwę hydrolipidową skóry. Mają też działanie zmiękczające. Są dostępne w formie balsamów, kremów, a także produktów do kąpieli, pozbawionych mydła w składzie.
Kosmetyki do atopowej skóry powinny zawierać dwa istotne składniki, które wpływają na odżywienie i ukojenie atopowej skóry: niacynamid oraz masło Shea. Niacynamid niweluje nieprzyjemne uczucie swędzenia, masło Shea wspiera odbudowę uszkodzonej warstwy lipidowej.
Skóra atopowa ze względu na uszkodzoną warstwę ochronną bardzo szybko traci wodę odpowiadającą za jej nawilżenie. Dlatego też, aby skóra po kąpieli nie stawała się sucha i swędząca, należy odpowiednio ją zabezpieczyć i zatrzymać niezbędne nawilżenie. W tym celu również pomocne okażą się emolienty, które przywracają równowagę mikrobiomu skóry, zakłóconej w przypadku AZS. #zdrowie  #kosmetolog  #Atopia  





piątek, 28 marca 2025

Pytanie do kosmetologa: Kiedy można rozpocząć stosowanie maści na blizny po oparzeniu Silaurun?




 Pytanie do kosmetologa: Kiedy można rozpocząć stosowanie maści na blizny po oparzeniu Silaurun? 

Kiedy można rozpocząć stosowanie maści na blizny po oparzeniu Silaurun? Córka na oparzenie na łydce najpierw miała opatrunki oczyszczające zakładane u chirurga, potem pod opatrynek nałożona była pianka, a po jego usunięciu zalecono, by smarować 2 tygodnie maścią Linomag, a następnie Silaurun. Rana dalej jest mocno czerwona, jednak nie ma żadnych strupkow, ani się nic nie sączy. 
Czy mogę już rozpocząć stosowanie maści na blizny? Dziękuję za pomoc! 
     
Odpowiedź:
Dzień dobry
Blizna pozabiegowa podczas gojenia się rany przechodzi fazę zapalną. W tym czasie może być zaczerwieniona, zbyt gruba.
Po upływie sześciu tygodni reakcja zapalna jest najsilniejsza, a potem stopniowo ustępuje. Jeśli w tej fazie procesu leczenia będziemy masować bliznę kilka razy w ciągu dnia i płasko ją uciskać, w dłuższej perspektywie te zabiegi mogą przynieść dobre efekty. Stosując dodatkowo maści na blizny, w większości dostępne w aptekach bez recepty, można skutecznie wspomagać masaż. Samoleczenie powinno się rozpocząć na ok. 14-21 dni po zabiegu lub po urazie - kiedy rana zdąży się już zagoić.

Na bliznę korzystnie działają zarówno składniki maści, jaki i regularne masaże. Dzięki nim tkanka jest lepiej ukrwiona, a blizna pozostaje miękka i elastyczna. Jeśli maści na blizny będą stosowane odpowiednio długo, można dzięki nim osiągnąć zauważalne efekty.
Leczenie wymaga jednak cierpliwości, gdyż preparaty trzeba wmasowywać kilka razy dziennie, często nawet przez pół roku.

I jeszcze ważna informacja:

Każdą bliznę należy przez co najmniej rok chronić przez promieniowaniem słonecznym. Blizna wystawiona na promienie słoneczne może stać się pogrubiona, zmienić kolor, może boleć i swędzieć.
                   


środa, 26 marca 2025

Atopowe zapalenie skóry


 Na rozwój zmian atopowych bardzo duży wpływ mają jednak czynniki środowiskowe, do których zalicza się: alergeny (sierść zwierząt, kurz, roztocza, pyłki roślin, niektóre pokarmy); zanieczyszczenie środowiska; zakażenia bakteryjne (np. gronkowiec złocisty); silny, chroniczny stres; różnego rodzaju substancje drażniące (detergenty, niektóre tkaniny, wybrane składniki kosmetyków); wilgotność powietrza; wysoka i niska temperatura, a także jej wahania. Na wystąpienie AZS zdecydowanie częściej narażone są osoby żyjące w miastach, gdzie kiepska jakość powietrza i częsta zmiana temperatur utrudnia codzienną pielęgnację skóry i potęguje nieprzyjemne objawy.

Objawy, które mogą wskazywać na obecność atopowego zapalenia skóry, to: bardzo silny świąd, który powoduje chęć drapania się, znaczna suchość skóry; zaczerwienienie i rumień; obecność grudek i pęcherzyków, które często wypełnione są płynem surowiczym i mogą tworzyć ranki i nadżerki.
hasztagzdrowie

poniedziałek, 24 marca 2025

Bielactwo - nie tylko problem estetyczny


 Bielactwo objawia się utratą pigmentu skóry, co prowadzi do pojawienia się białych plam na skórze, a nawet włosach. Jest to choroba skóry której przyczyną może być defekt genetyczny (bielactwo wrodzone) lub też może pojawić się w trakcie życia (bielactwo nabyte). Przyczyny  zaburzenia nie zostały do końca poznane. Teorie naukowe jako hipotezy pojawienia się bielactwa wskazują na przyczynę autocytotoksyczną, neurogenną, stres oksydacyjny i przyczynę autoimmunologiczną. Za tą ostatnią przemawiają zaburzenia w układzie odpornościowym u pacjentów z tym zaburzeniem, co może być powodem częstszego obciążenia schorzeniami autoimmunologicznymi. Pojawienie się nowych odbarwień może nastąpić po narażeniu na stres, ale tez po poparzeniu słonecznym czy urazie mechanicznym .

Unikanie narażenia na wymienione bodźce może w pewnym stopniu zatrzymać postęp zmian. hasztagbielactwo hasztagmedical hasztagzdrowie hasztaghealth hasztagcosmetology hasztagkosmetolog

poniedziałek, 17 marca 2025

Łuszczyca - pielęgnacja skóry

 


Łuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną skóry. Na zaostrzenie jej zmian wpływa wiele czynników. m.in odpowiednia pielęgnacja skóry. W leczeniu łuszczycy stosuje się różne metody, w tym leki miejscowe, fototerapię, leki doustne oraz biologiczne leki modyfikujące przebieg choroby. Wybór terapii zależy od postaci i nasilenia objawów, a także od indywidualnych cech pacjenta.
 Na leczenie łuszczycy w dużym stopniu składa się odpowiednia pielęgnacja skóry z objawami łuszczycy. Stosuje się głównie kosmetyki keratolityczne, nawilżające i zmiękczające, które ułatwiają usuwanie zrogowaciałego naskórka. Do składników kremu i balsamów na skórę łuszczycową należą mocznik, kwas salicylowy i emolienty, które nawilżą i natłuszczą skórę niwelując świąd i zaczerwienienie. 
Regularne stosowanie kremów nawilżających pozwala zapobiec nadmiernej suchości skóry. Najlepsze do stosowania na skórę łuszczycową są kosmetyki naturalne, które nie zawierają substancji drażniących i nie są perfumowane. Dobrym wyborem będą także emolienty. Aby dbać o dobrą kondycję skóry, codzienna dieta powinna być rozsądnie zbilansowana i bogata w ważne dla zdrowia mikroelementy i witaminy.

hasztagłuszczyca