środa, 30 kwietnia 2025

Pytanie do kosmetologa : Jak leczyć bliznę po wypaleniu brodawki?

 

Pytanie do kosmetologa : Jak leczyć bliznę po wypaleniu brodawki? Iwona Jakubiak kosmetolog
Pytanie do kosmetologa : Jak leczyć bliznę po wypaleniu brodawki? Iwona Jakubiak kosmetolog


Pytanie do kosmetologa : Jak leczyć blizne po wypaleniu brodawki?

 Kilka dni temu miałem wypalaną laserowo dużą brodwkę łojotokową z policzka. Po zabiegu powstała rana ok 1x1cm, wgłębienie na ok. 1-2mm. Rana nie krwawiła, była tylko lekk różowa/czerwona. Dostałem zalecenie aby smarować ranę alantanem i tak też czynię, ale zacząłem się zastanawiać czy robię prawidłowo. Wszędzie czytam, że po takim zabiegu powinien zrobić się strupek, a u mnie się nie robi i nie wiem czy to czasem przez tą maść. Powinien to smarować dalej czy jednak nic z tym nie robić i zacząć smarować np za jakiś czas. Rana nie boli, ale chciałbym ograniczyć ewentualną bliznę, bo rana jest spora.

MĘŻCZYZNA, 33 LAT  

Odpowiedź:
Blizna pozabiegowa podczas gojenia się rany przechodzi fazę zapalną. W tym czasie może być zaczerwieniona, zbyt gruba.
Po upływie sześciu tygodni reakcja zapalna jest najsilniejsza, a potem stopniowo ustępuje.
Jeśli w tej fazie procesu leczenia będziemy masować bliznę kilka razy w ciągu dnia i płasko ją uciskać, w dłuższej perspektywie te zabiegi mogą przynieść dobre efekty.

Stosując dodatkowo maści na blizny, w większości dostępne w aptekach bez recepty można skutecznie wspomagać masaż.

Samoleczenie powinno się rozpocząć na ok. 14-21 dni po zabiegu chirurgicznym lub po urazie - kiedy rana zdąży się już zagoić.                          

piątek, 25 kwietnia 2025

Olej z czarnuszki

 

Olej z czarnuszki- Iwona Jakubiak kosmetolog
Olej z czarnuszki- Iwona Jakubiak kosmetolog
      fot.iStock

Olej z czarnuszki

Miodowy do ciemnobrązowego, otrzymywany jest z tłoczenia nasion czarnuszki siewnej Nigella sativa. Ma intensywny zapach i lekko gorzkawy smak.
Jest przeciwutleniaczem, który stabilizuje i chroni nienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy, wchodzące w skład błon komórkowych, przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Bogaty w biotynę, mikroelementy i pierwiastki śladowe. Zawiera 60% kwasu linolenowego oraz nigelon – związek czynny o właściwościach przeciwalergicznych. Stosowany w neurodermicie, wypryskach skórnych, grzybicach, alergicznych podrażnieniach skóry, w trądziku.

poniedziałek, 21 kwietnia 2025

Pytanie do kosmetologa: Co może oznaczać takie napadowe pieczenie twarzy?

 

Pytanie do kosmetologa: Co może oznaczać takie napadowe pieczenie twarzy?

Pytanie do kosmetologa: Co może oznaczać takie napadowe pieczenie twarzy? 

 Dzien dobry, od kilku lat posiadam problem z napadowym pieczeniem  twarzy , jest to bardzo uciazliwe .Zazwyczaj pieczenie dopada mnie po pracy gdy juz jestem w domu jest to na tyle uciazliwe ze strasznie to dziala na moje zdowie psychiczne . skora nagle robi sie mocno czerwona i piecze. Gdy tylko przemyje buzie woda  pieczenie ustaje doslownie na Moment pozniej uderza 2 razy mocniej. Po oswojeniu sie z faktem ze to nigdy nie zniknie poznalem moja dziewczyne ktora od czasu bycia ze mna doznala tych samych objawow a nawet bardziej nasilonych, wczesniej nie miala tego wogole ... po 5 wizytach u dermatologa(za kazdym razem inny) jeden stwierdzil ze to tradzik rozowaty lecz zastanawia mnie dlaczego dziewczyna od czasu bycia ze mna posiada te same objawy skoro tradzik rozowaty nie przechodzi z czlowieka na czlowieka.. Od 4 lat walczymy z tym razem robilismy badania na nuzenca lecz okazalo sie ze go nie ma stosowalismy lekarstwa przepisane przez lekarzy a nawet odbylismy 5 zabiegow laserowych ktore nie przyniosly zadnych efektow(dodam ze robilismy je w lato gdy jest najwieksze slonce,lecz pani od zabiegu gwarantowala ze uda sie to zwalczyc oraz ze wystarczy tylko smarowanie filtrem na slonce 50 ) Mocno prosze o pomoc gdyz to strasznie wyklucza nas z normalnego zycia,po pracy musimy odczekac kilka godzin az to przejdzie dodam jeszcze ze zdarzaja sie momenty np. tydzien gdzie wogole nic sie nie dzieje i jest nadzieja ze nie wroci lecz niestety to zludna nadzieja . Jescze raz prosze o pomoc Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 

Odpowiedź

Dzień dobry
Pana problem wymaga diagnozy w gabinecie kosmetologicznym.  Kosmetolog zaproponuje Panu skuteczne rozwiązania po diagnozie.
                           

środa, 16 kwietnia 2025

Pytanie do kosmetologa: Jak poprawić wygląd brwi?

Pytanie do kosmetologa: Jak poprawić wygląd brwi?
Pytanie do kosmetologa: Jak poprawić wygląd brwi?  Iwona Jakubiak kosmetolog

 

Pytanie do kosmetologa:  Jak poprawić wygląd brwi? 

 Od kilkunastu lat mam tzw.  pokrzywke z ucisku (nie jest to typowy dermografizm , po prostu w miejscu ucisku, np. gdy noszę cięższą torbę na przedramieniu, pokazuje się opuchlizna, ale nie pojawiają się pęcherze). Chciałabym zrobić sobie  makijaż permanentny , ponieważ są rzadkie i cienkie. Nie wiem, czy jest możliwość wykonania takiego zabiegu w związku z pokrzywką. Czy doświadczony dermatolog mógłby doradzić, co w takiej sytuacji zrobić (lub odradzić, jeśli to zły pomysł)? Czy oprócz codziennego malowania brwi są inne zabiegi, które mogłyby zastąpić makijaż permanentny i wypelnić wizualnie brwi?    

Odpowiedź:   
Dzień dobry
Zalecam wykonanie próby przed makijażem permanentnym brwi.
             

wtorek, 15 kwietnia 2025

Jakie efekty daje mezoterapia mikroigłowa?

 

Jakie efekty daje mezoterapia mikroigłowa?


Efekty mezoterapii mikroigłowej nie ograniczają się jedynie do poprawy wyglądu skóry. Dzięki intensywnej stymulacji komórek skóra staje się bardziej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, lepiej radzi sobie z utratą wilgoci i szybciej się regeneruje. To zabieg, który daje widoczne rezultaty zarówno od razu, jak i długofalowo – dlatego tak wiele osób decyduje się na jego regularne wykonywanie.

Odpowiednie przygotowanie to pierwszy krok do osiągnięcia dobrych efektów mezoterapii mikroigłowej:

  • Unikaj opalania – skóra nie powinna być podrażniona ani poparzona słońcem.
  • Odstaw retinoidy i kwasy AHA/BHA – na kilka dni przed zabiegiem warto ograniczyć stosowanie silnych substancji złuszczających, aby uniknąć nadwrażliwości skóry.
  • Nie stosuj leków przeciwzapalnych, – np. ibuprofenu lub aspiryny,leków fotouczulajacych, przeciwzakrzepowych które mogą wpływać na gojenie się skóry.
  • Nawilżaj skórę – dobrze nawodniona cera lepiej reaguje na mezoterapię i szybciej się regeneruje.
  • jeżeli posiadasz aktywnego wirusa opryszczki warto byłoby kilka dni przed oraz po zabiegu stosować leki przeciwwirusowe typu Heviran,
  • nie planuj nic po zabiegu, najlepiej jeżeli dasz skórze czas na odpoczynek.
  • Nie stosuj makijażu w dniu zabiegu – skóra powinna być czysta i wolna od kosmetyków, nie pij alkoholu

Pierwsze efekty mogą być widoczne już po jednym zabiegu, ale najlepsze rezultaty osiąga się po kilku sesjach. Mezoterapię mikroigłową warto jest wykonywać w serii zabiegowej, 3-6 zabiegów co 2-4 tygodnie.
Wykonanie serii zabiegów daje poprawę zarówno strukturalną, jak i funkcjonalną skóry

Mezoterapia mikroigłowa – głębokość nakłuć

  • Powierzchowne nakłucia (0,2–0,5 mm) – stosowane są głównie do odświeżenia skóry, poprawy jej nawilżenia oraz dostarczenia składników aktywnych. Idealne do pielęgnacji skóry delikatnej, np. wokół oczu.
  • Średnia głębokość nakłuć (0,5–1 mm) – skuteczna w stymulacji syntezy kolagenu i elastyny, a także poprawie elastyczności skóry. W tej strefie pracuje się nad redukcją drobnych zmarszczek i wyrównaniem kolorytu.
  • Głębokie nakłucia (1–3 mm) – wykorzystywane do niwelowania blizn, rozstępów, cellulitu i intensywnej regeneracji skóry. Przy tej głębokości dochodzi do wyraźnej przebudowy struktury skóry, co zapewnia najbardziej spektakularne efekty.


  • Jak reaguje skóra?

  • Podczas zabiegu można odczuwać delikatne mrowienie, drapanie, szczypanie, swędzenie. Po zakończeniu, skóra może być czerwona, rozgrzana i obrzęknięta, można też zauważyć punktowe krwawienie. Obrzęk i zaczerwienie ustępują maksymalnie do kilku godzin po zabiegu, natomiast napięcie, wrażliwość i tkliwość skóry utrzymuje się do 3 dni. Jest to uczucie podobne do tego, jakie odczuwamy po zbyt intensywnym opalaniu się. Po 3 dniach skóra może się również lekko łuszczyć.

Mezoterapia mikroigłowa – wskazania do zabiegu:

    • biorewitalizacja skóry
    • zmarszczki i bruzdy
    • skóra wiotka i cienka
    • zmiany pigmentacyjne
    • rozszerzone pory
    • rozstępy i blizny
    • cienie pod oczami
    • skóry naczyniowe
    • cellulit
    • wypadanie włosów

Mezoterapia mikroigłowa – przeciwwskazania do zabiegu:

    • ciąża i karmienie
    • nowotwory i stany po ich operacyjnym usunięciu (przez 5 lat)
    • cukrzyca
    • alergie skórne
    • stany zapalne
    • infekcje wirusowe i bakteryjne
    • skłonność do keloidów (bliznowców)

Mezoterapia mikroigłowa – efekty uboczne

  • Choć mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym, jak każda procedura estetyczna, może wiązać się z pewnymi efektami ubocznymi. Warto je znać, aby odpowiednio przygotować się na to, co może wydarzyć się po zabiegu i jak dbać o skórę w fazie regeneracji.

    Najczęstsze efekty uboczne po mezoterapii mikroigłowej:

    • Zaczerwienienie i podrażnienie skóry – to naturalna reakcja organizmu na mikronakłucia. Może utrzymywać się od kilku godzin do maksymalnie 2-3 dni. Skóra wygląda wtedy na lekko opuchniętą i rozgrzaną, podobnie jak po lekkim oparzeniu słonecznym.
    • Niewielkie krwawienie lub mikrostrupki – w przypadku głębszego nakłuwania mogą pojawić się drobne punkty krwawienia, które jednak szybko się zamykają. Po kilku dniach mogą wystąpić delikatne strupki – nie należy ich zdrapywać, aby uniknąć ryzyka przebarwień.
    • Swędzenie i napięcie skóry – proces gojenia może wywołać uczucie ściągnięcia i delikatnego swędzenia. Jest to normalna reakcja wynikająca z regeneracji naskórka.
    • Przejściowe przesuszenie i łuszczenie się skóry – kilka dni po zabiegu skóra może zacząć się delikatnie złuszczać. Jest to efekt naturalnego procesu odnowy komórkowej. W tym czasie ważne jest stosowanie łagodnych kosmetyków nawilżających i unikanie intensywnego złuszczania mechanicznego.
    • Nadwrażliwość na słońce – po zabiegu skóra jest bardziej podatna na działanie promieniowania UV, dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna.  


  • Mezoterapia mikroigłowa – zalecenia po zabiegu:

    • Bardzo ważne są pierwsze godziny po zabiegu. W czasie stanu zapalnego następuje wzrost przeznaskórkowej absorpcji składników aktywnych, dlatego należy zachować tu szczególną ostrożność i higienę.

      • makijaż można wykonać po 24 godzinach,
      • należy przestrzegać wzmożonej fotoprotekcji,
      • bardzo ważna jest higiena okolicy zabiegowej – unikanie dotyku, kontaktu ze zwierzętami, kąpieli w basenie, aktywności fizycznej,
      • unikać szalików, golfów i apaszek,
      • należy wymienić poszewkę na poduszkę oraz ręcznik do kąpieli,
      • nie rozgrzewać skóry w saunie lub zabiegami laserowymi, falami radiowymi, naświetlaniami,
      • nie zaleca się działania silnie łagodzącego po zabiegu np. stosowania masek, żeli łagodzących itd.  W trakcie wykonywania zabiegu wywołujemy stan zapalny naskórka, w ten sposób skóra dostaje sygnał do wzmożonej samoregeneracji, naprawy i odbudowy.

poniedziałek, 7 kwietnia 2025

Wiosenne przebudzenie dla cery

 
Wiosenne przebudzenie dla cery  Iwona Jakubiak kosmetolog
Wiosenne przebudzenie dla cery  Iwona Jakubiak kosmetolog







Przedwiośnie to w świecie urody czas odbudowy, regeneracji i nawilżenia skóry. Czynniki atmosferyczne, jak wiatr czy mróz oraz suche gorące powietrze w pomieszczeniach osłabiają główną i największą barierę ochronną naszego organizmu – skórę, powodując jej nadmierne wysuszenie. Skorzystaj z naszych porad, aby przywrócić skórze homeostazę.
Przesuszona skóra szybciej się  starzeje i ma uszkodzony (lub nawet jest go pozbawiona) tzw. płaszcz hydrolipidowy – najbardziej zewnętrzną warstwę naskórka stanowiąca barierę obronną skóry, chroniącą ją przed utratą wody i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Składa się z wody i tłuszczów, tworzy na skórze niedostrzegalną warstwę zapewniającą jej optymalne odżywienie i nawilżenie. Sucha skóra to skóra bezbronna i słaba. 

Jakich zabiegów szukać wiosną?

Przedwiośnie to w świecie urody czas odbudowy, regeneracji i nawilżenia skóry. Czynniki atmosferyczne, jak wiatr czy mróz oraz suche gorące powietrze w pomieszczeniach osłabiają główną i największą barierę ochronną naszego organizmu – skórę, powodując jej nadmierne wysuszenie. Skorzystaj z naszych porad, aby przywrócić skórze homeostazę.
Przesuszona skóra szybciej się  starzeje i ma uszkodzony (lub nawet jest go pozbawiona) tzw. płaszcz hydrolipidowy. – najbardziej zewnętrzną warstwę naskórka stanowiąca barierę obronną skóry, chroniącą ją przed utratą wody i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Składa się z wody i tłuszczów, tworzy na skórze niedostrzegalną warstwę zapewniającą jej optymalne odżywienie i nawilżenie. Sucha skóra to skóra bezbronna i słaba. 

Przesuszona skóra wymaga stosowania łagodnych kosmetyków o działaniu silnie nawilżającym, łagodzącym podrażnienia, kojącym. Do kąpieli najlepiej używać delikatnych żeli/pianek myjących,

Zaraz po kąpieli należy nałożyć na skórę całego ciała odpowiedni kosmetyk – balsam, krem, masło, olejek itp.

Te składniki to podstawa:

  • Substancje złuszczające naskórek (alfahydroksykwasy, enzym papainy) – kwasy oraz enzymy takie jak papaina rozluźniają wiązania między komórkami martwego naskórka. Dlatego w bardzo delikatny sposób możemy pozbyć się niepotrzebnej warstwy martwych komórek oraz odblokować pory.  
  • Alantoina ma właściwości łagodzące, przeciwzapalne i regenerujące. Pobudza zdolność rozmnażania się komórek naskórka, dzięki czemu sprawniej przebiegają procesy jego odnowy i gojenia. Działa wygładzająco i zmiękczająco, skutecznie usuwa spękania i zgrubienia na skórze. Przyspiesza gojenie, zmniejsza zaczerwienienie i podrażnienia oraz działa nawilżająco. Nie powoduje reakcji uczuleniowych, stąd często można ją znaleźć w produktach hipoalergicznych. W kosmetykach zwykle łączy się ją z mocznikiem, gliceryną i witaminami.
  • Provitamina B5 (pantenol) – czyli kwas pantotenowy jest uznanym składnikiem w pielęgnacji kosmetycznej. Pantenol łatwo wnika w głąb skóry, znakomicie ją nawilża, ujędrnia, nadaje miękkość i elastyczność. Dzięki działaniu rewitalizującemu dla bariery lipidowej naskórka już po tygodniu stosowania skóra wykazuje lepsze nawilżenie, a nadmierne łuszczenie zostaje zminimalizowane.  
  • Algi morskie – są bogate w białka, tłuszcze, węglowodany, związki jodu, potasu, magnezu, chloru i żelaza, a oprócz tego w śladowe ilości miedzi, cynku, kobaltu, wanadu, strontu oraz witaminy A, E, C i B1, B2, B5, B6, B12 i PP (B3, niacyny). Regenerują, oczyszczają, odżywiają, nawilżają skórę. Popawiają kondycję z szarej, zmęczonej cery.  
  • Koenzym Q10 – działa antyoksydacyjnie i przeciwzmarszczkowo. Przyspiesza regenerację skóry, wygładza i zapobiega powstawaniu zmarszczek. Skóra zyskuje młodszy wygląd i staje się miękka w dotyku. 

  • Kwas hialuronowy to silnie nawilżająca substancja, mająca zdolność wiązania cząsteczek wody i łączenia włókien kolagenowych. Wystarczy zaledwie jeden gram tego kwasu do związania aż sześciu litrów wody. Łagodzi też stany zapalne i przyspiesza gojenie drobnych ran.
  • Kwas mlekowy .- pobudza produkcję ceramidów. To związki z grupy tłuszczów obecnych w warstwie rogowej naskórka. Decydują one o elastyczności skóry i utrzymaniu jej stałej temperatury. Ich liczba zmniejsza się wraz z wiekiem – po 40. roku życia skóra wcale ich nie produkuje. Kwas mlekowy działa także antybakteryjnie i reguluje pH skóry.
  • Witamina C - przeciwzapalny, poprawia gojenie i rozjaśnia przebarwienia. Zmniejsza zaczerwienienie skóry i sińce pod oczami. Jest także polecana przy atopowym zapaleniu skóry, działa gojąco (np. po oparzeniach słonecznych – chroni przed późnymi skutkami promieniowania UV), a także po zabiegach kosmetologicznych, gdy musi nastąpić regeneracja naskórka. Stymuluje skórę do naprawy. Znajdziemy ją w recepturach kosmetyków do twarzy, szczególnie o działaniu przeciwzmarszczkowym, ujędrniającym, rozjaśniającym i złuszczającym, do skóry naczynkowej  i chroniących przed promieniami UV, w preparatach do włosów i ciała, w tym w kuracjach na rozstępy, ponieważ zmniejsza ich widoczność.


Pamiętaj

  • Ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB jest konieczna przez cały rok.

  • Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla utrzymania dobrego nawilżenia skóry.
  • Prawidłowo zbilansowana dieta bogata w antyoksydanty wspomaga ochronę przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie się skóry.

  • Regularna aktywność fizyczna pomaga redukować stres, który ma negatywny wpływ na kondycję skóry.

  • Dostateczna ilość snu (7-9 godzin na dobę) jest kluczowa do utrzymania skóry w dobrej kondycji.

  • Szkodliwe nawyki takie jak, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu mają negatywny wpływ na skórę, przyspieszając procesy starzenia, dlatego należy ich unikać, a najlepiej całkowicie wyeliminowane

czwartek, 3 kwietnia 2025

Pytanie do kosmetologa: Co zrobić, aby pozbyć się tych rozstępów na stałe?

 

Pytanie do kosmetologa: Co zrobić, aby pozbyć się tych rozstępów na stałe?  Iwona Jakubiak kosmetolog
Pytanie do kosmetologa: Co zrobić, aby pozbyć się tych rozstępów na stałe?  Iwona Jakubiak kosmetolog

Pytanie do kosmetologa: Co zrobić, aby pozbyć się tych rozstępów na stałe?       

W rok przytyłem 25 kg i pojawiły mi się rozstepy  na brzuchu, pachwinach, przy pachach oraz na plecach. Co można zrobić żeby rozstępy zniwelować lub zamaskować na stałe ?
MĘŻCZYZNA, 20 LAT  

Odpowiedź:

Skuteczność działania kuracji przeciw rozstępom, które już powstały, zależy od ich nasilenia i fazy
Świeże rozstępy to tzw. faza zapalna, trwająca około pół roku. W tym czasie pęknięcia są jeszcze czerwone lub fioletowe, potrafią też szczypać. Jeżeli chodzi o domowe metody dobrze sprawdą sie kosmetyki, masąż i masaż bańką chińska.   Działanie kosmetyków i masażu można wzmocnić, wykorzystując bańki chińskie. Warto wybrać te o różnej wielkości, aby dopasować siłę nacisku do kondycji i elastyczności skóry.  Gabinety kosmetologiczne proponują liczne zabiegi pozwalające na zmniejszenie, a czasami całkowite usunięcie rozstępów (jest to możliwe w przypadku nowopowstałych, jeszcze czerwonawych zmian).

środa, 2 kwietnia 2025

Pytanie do kosmetologa: blizny wewnątrz warg - jak usunąć?

 

Pytanie do kosmetologa: Czy można jakoś poprawić stan moich warg?

Mam blizny wewnątrz warg, skupiska kolagenu najwiecej w dolnej wardze-utworzyla sie tam narośl wewnątrz wargi na szczęście, powstały one po iniekcji kwasu hialuronowego. Czy można cos z tym zrobić?
KOBIETA, 40 LAT  
 
Odpowiedź

Dzień dobry
Oczywiście.
Proszę zgłosić się do specjalisty który wykonał zabieg iniekcji kwasu hialuronowego