sobota, 27 września 2014

O botoxie


Wstrzykiwanie botoksu jest popularnym zabiegiem.
Botoks to inaczej toksyna botulinowa, czyli trucizna zwana jadem kiełbasianym. Jak wiele toksyn, ma podwójne działanie – szkodliwe i lecznicze. Porażenie przez nią mięśni może wywołać dobroczynne skutki, np. zmniejszyć migreny czy pomóc osobom, które zgrzytają zębami!
Przeciwzmarszczkowe działanie botuliny odkrył w 1987 roku okulistka z Kanady, dr Jean Carruthers. Zauważył, że efektem ubocznym leczenia kurczu powiek było zredukowanie zmarszczek.
Botulina, paraliżując mięśnie mimiczne wygładza zmarszczki na kilka miesięcy. Efekt pojawia się w okresie od 2 do 14 dni po iniekcji i utrzymuje się do około pół roku, w zależności od rodzaju porażonego mięśnia i zmienności osobniczej. Botoks to suszony próżniowo proszek neurotoksyny, który przed podaniem rozcieńcza się solą fizjologiczną. Toksyna botulinowa najlepiej sprawdza się w redukcji zmarszczek mimicznych (najczęściej stosuje się na czoło i okolice oczu). Botulinę wykorzystuje się też w walce z nadmierną potliwością, w neurochirurgii stosuje się ją m.in. przy kurczu powiek czy porażeniach spastycznych. Przeciwwskazaniami do jej zastosowania są ciąża i okres karmienia oraz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników.

Brak komentarzy: