poniedziałek, 13 marca 2023

Kosmetyki ajurwedyjskie




W ajurwedzie dbałość o urodę zaczyna się od relaksu i wyciszenia. Ajurweda nie jest konkretną metodą leczenia, lecz pełnym systemem zasad i wierzeń o duchu, ciele i umyśle. Dosłownie termin ayurweda oznacza „wiedzę o życiu”. Podstawową zasadą ajurwedy jest pełna równowaga pomiędzy ciałem, umysłem oraz duchem. 



Zabiegi pielęgnacyjne

Zabiegów i rytuałów z wykorzystaniem filozofii ajurwedyjskiej jest mnóstwo, nie sposób po krótce opisać znaczenia ich wszystkich. Posiadają jednak wspólny cel, a jest nim osiągnięcie absolutnej harmonii, równowagi i spokoju.
W oczyszczaniu skóry niezwykle istotnym zabiegiem jest peeling. W ajurwedyjskiej filozofii spotykamy się w tym wypadku z pojęciem garszan, który oznacza popularny masaż hinduski. Wykonywany jest poprzez rękawice, wykonane z surowego jedwabiu. Poleca się go przede wszystkim w leczeniu cellulitu oraz nadaktywnych gruczołów łojowych. Jego dużą zaletą, jest naturalny, niewywołujący podrażnień materiał, któremu przypisuje się lecznicze działanie. Garszana daje lekki efekt peelingujący, pozwalający na usunięcie z naskórka warstwy obumarłych komórek. Intensywne pocieranie aktywuje system limfatyczny, co z kolei niesie z sobą w następstwie sprawne usunięcie substancji toksycznych. Zyskuje również pobudzenie krwiobiegu, oraz zmniejszenie tkanki tłuszczowej, a w efekcie – uzyskanie jędrnej i gładkiej skóry. Najczęściej wykonuje się garasznę z dodatkiem olejków, w tym wypadku tzw. abhjanga lub wiszesz. Masaż taki trwa 45 minut i dla uzyskania właściwych zaleca się jego codzienne stosowanie.
Garszana w starożytnych Indiach był dość uprzywilejowanym zabiegiem, stosowanym jedynie w królewskich pałacach. Traktowano go jako sekret długiego i zdrowego życia.
Przeciwwskazania do przeprowadzani zabiegu garszana to alergia na jedwab, oraz inne: ciąża, infekcje, nowotwory, łuszczyca, czy skaleczenia naskórka.
Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym dosyć spopularyzowanym w ajurwedzie, są maski z użyciem glinki. W krajach Wschodu – substancje te, znane i cenione są od wielu wieków, nie bez powodu zresztą. Są  bogate w minerały, znakomicie wpływające na kondycję skóry – lecząc, chroniąc ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych – również promieniowaniem UV. Czynią przy tym skórę jedwabiście gładką. W typowych zabiegach upiększających ajurwedy, proszek glinkowy miesza się z olejkami roślinnymi, lub wodą różaną. Poza glinkami sięgać można po naturalne substancje pielęgnujące. Dla problematycznej cery, poleca się drzewo sandałowe, szafran oraz kurkumę.

Masaż ajurwedyjski

Najpopularniejszym, oraz najczęściej stosowanym jest masaż całego ciała, z użyciem olejów – tzw. abhjanga, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „kąpiel olejową”. Jego celem jest pobudzenie i zharmonizowanie energii na trzech podstawowych poziomach – duchowym, psychicznym i fizycznym. Jest także tradycyjnym zabiegiem, który przygotowuje ciało do dalszych pielęgnacyjnych rytuałów. Masaż jest znakomitym sposobem na zminimalizowanie skutków starzenia się skóry, poprawiając jej kondycję. Poprawia  samopoczucie, wspomaga metabolizm, a nawet wzrok. Ponadto, rozluźnia, relaksuje, oraz koi napięcie mięśni, które zaciskają się w odpowiedzi na silny stres. Masaże olejowe dobierane są bardzo indywidualnie, w zależności od filozoficznego kryterium, do którego wpasowuje się nasze ciało i osobowość. Praktycy ajurwedy wierzą, że masowanie ciepłymi olejkami ma zbawienny wpływ na samopoczucie, zdrowie i piękno. Jednym z istotnych elementów terapii ajurwedyjskiej są masaże. Poprzez odprężanie mięśni rozpoczyna się również odprężanie umysłu. Masaże pomagają usunąć z organizmu substancje toksyczne, ujędrniają mięśnie, pobudzają krążenie, a wykonane przez odpowiedniego specjalistę niwelują także blokady energetyczne. Uciskanie pewnych punktów ciała pozwala usunąć napięcie. Nie tylko nawilża i odżywia skórę, ale też przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu, a także relaksuje i niweluje negatywne emocje mające ogromny wpływ na kondycję i wygląd ciała.

Oleje roślinne

Naturalne oleje pełnią kluczową rolę w pielęgnacji zgodnej z indyjskimi zasadami. Nawilżają, odżywiają i pielęgnują skórę. Mogą być używane jako samodzielny kosmetyk do pielęgnacji ciała, twarzy czy włosów oraz do masażu. Ze względu na swoje właściwości często stosowane są jako baza do kosmetyków  ziołowych i witaminowych.

2 komentarze:

apteka online pisze...

super wpis, wiele interesujących informacji

Iwona Jakubiak Kosmetolog pisze...

dziekuję bardzo