poniedziałek, 9 marca 2009

Jakie korzyści mamy z solarium?


Należy pamiętać, że pożądany efekt – czyli równomierną i trwałą opaleniznę uzyskamy wtedy, jeśli przed opalaniem zadbamy o czystość i świeżość skóry – usuniemy zrogowacenia i wszelkie zanieczyszczenia. Regularnie stosować też należy delikatny peeling, w celu uniknięcia niewłaściwych reakcji skóry na promienie UV.
Lekarze ostrzegają przed brakiem umiaru w korzystaniu z promieni UV.
Z drugiej jednak strony, promienie nadfioletowe wykorzystywane są również w leczeniu wielu schorzeń:
- zwalczają osteoporozę i krzywicę spowodowane niedoborem witaminy D, wytwarzanej w skórze pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Witamina ta reguluje poziom wapnia w organizmie, wpływa również na działanie mięśni i gruczołów wewnętrznego wydzielania.
- Zapobiegają różnym infekcjom - podczas promieniowania wzrasta funkcja obronna krwinek białych i powstają substancje niszczące wirusy (tzw. interferony).
- Podnoszą wydolność fizyczną organizmu.
- Działają pozytywnie w przypadku nerwobóli nerwu kulszowego.
- Poprzez podnoszenie poziomu endorfin poprawiają samopoczucie.
- Mają działanie odstresowujące dzięki obniżaniu poziomu adrenaliny.


Pamiętaj przed opalaniem...

- Dzień przed skorzystaniem z solarium zrób peeling ciała
- smarujemy się specjalnymi kosmetykami aktywizującymi wytwarzanie melaniny (odpowiedni preparat poleci Ci kosmetyczka). Nie używamy preparatów z filtrem przeznaczonych do opalania na plaży, ponieważ blokują dostęp promieni ultrafioletowych do skóry;
- na usta nałóż sztyft ochronny, ponieważ delikatny naskórek nie ma żadnej ochronnej bariery;
- należy osłonić płatkami kosmetycznymi lub ligniną brodawki piersiowe, ponieważ skóra na nich jest bardzo delikatna i wrażliwa; to samo dotyczy pieprzyków czy innych zmian skórnych;
- pozbywamy się biżuterii i zegarka;
- wyjmujemy szkła kontaktowe;
- zakładamy specjalne okulary chroniące oczy przed promieniowaniem UV.

Ważne !!!

- opalaj się nie częściej niż raz dziennie. Po 8 – maksymalnie 10 seansach należy zrobić sobie przerwę. Możemy przyjąć tylko określoną dawkę promieni UV bez szkody dla zdrowia.
- Pij dużo wody, aby uzupełnić jej utratę. Korzystając z solarium bardzo się pocimy;
- Przy zażywaniu antybiotyków, niektórych doustnych środków antykoncepcyjnych, stosując kremy i kosmetyki z wyciągiem z chlorofilu lub zawierające kwasy AHA, należy koniecznie skontaktować się przed opalaniem z lekarzem;
- Ograniczaj do minimum wizyty w solarium jeżeli masz rozszerzone lub popękane naczynia krwionośne;
- w przypadku poważnych chorób serca, zaburzeń krążenia, nadczynności tarczycy, gruźlicy i zaburzeń hormonalnych należy zrezygnować z opalania w solarium. Dotyczy to również osób dotkniętych choroba nowotworową, kobiet miesiączkujących i w ciąży.

2 komentarze:

bunia pisze...

właśnie zaczęłam sesję opalań w solarium.

Anonimowy pisze...

Właśnie rozpoczęłam romans z solarium :-)mimo bardzo jasnej karnacji(o dziwo przy naturalnie ciemnych włosach i brązowych oczach).Mam 32lata i doszłam do wniosku,że pora coś ze sobą zrobić:-)Nie wyglądam na swój wiek,ludzie dają mi góra 25lat,ale wiem swoje.Opaleniznę zamierzam traktować jak makijaż,którego nie robię-nie lubię.A "efekt brzoskwini" ma mi zapewnić sportowy wygląd:-)