poniedziałek, 27 marca 2023

Kąpiel parafinowa

 
Zaletą parafiny jest długie utrzymywanie ciepła, w wyniku którego substancje pielęgnacyjne znajdujące się w środkach kosmetycznych wchłaniają się dużo szybciej.

Czym jest parafina?


Najkrócej mówiąc parafina jest to mieszanina alkanów wydzielana z ropy naftowej, smoły i węgla brunatnego. Temperatura wrzenia parafiny wynosi 350°C. Kolor waha się od białego do żółtego, w zależności od rafinacji. Parafina stosowana jest m.in. do wyrobu świec, past połyskowych, izolacji, ochrony żywności (np. serów, galaretek). Parafina występuje także w emulsjach, pastach, kremach, pomadkach do ust. W farmacji stosowana jako powłoka ochronna na leki, ale także stosowana jest w gabinetach fizjoterapeutycznych i kosmetycznych jako zabieg cieplny. Substancja ta nie powoduje działań niepożądanych, nie jest toksyczna i nie niszczy skóry. Temperatura topnienia parafiny jest niska, dlatego też posmarowane woskiem dłonie nie będą poparzone i nie wystąpią bąble. Parafina ma wysoką pojemność cieplną – może wchłonąć duże nakłady ciepła oraz zatrzymać je wewnątrz. Proces ten otwiera pory i poprawia krążenie, przynosi ulgę osobom z reumatyzmem oraz działa relaksująco.

 

Parafina w kosmetyce


Parafina ma wiele zalet, pomaga obniżyć ból ciała, rozluźnia zmęczone mięśnie, nawilża skórę. Chociaż parafina sama w sobie nie nawilża, po aplikacji tworzy na skórze warstwę ochronną, która zamyka w niej wilgoć. Zaletą parafiny jest długie utrzymywanie ciepła, w wyniku którego pory się otwierają, krążenie usprawnia, a substancje pielęgnacyjne znajdujące się w środkach kosmetycznych wchłaniają się dużo szybciej.

W wyniku zabiegu parafinowego skóra dłoni jest w wyczuwalny sposób bardziej miękka, jędrna i nawilżona. Jest to zasługa parafiny, która idealnie poprawia kondycję przesuszonej, szorstkiej skóry. Rozgrzewająca kąpiel parafinowa skutecznie usprawnia krążenie, rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle stawów. Co więcej, wzmacnia ona paznokcie mające tendencję do rozdwajania się. Warto wiedzieć, że parafina hamuje proces starzenia się skóry i skutecznie niweluje przebarwienia, w znacznym stopniu niweluje tzw. starcze plamy na skórze dłoni.
Zabiegi parafinowewykonuje sie w gabinetach przez cały rok, a szczególnie popularne w okresie jesienno-zimowym, ponieważ wtedy nasze dłonie są narażane na działanie zimnych czynników atmosferycznych.
Do zabiegów kosmetycznych wykorzystuje sie także parafinę w sprayu – za pomocą specjalnego atomizera możemy nałożyć parafinę w miejscach do tej pory trudno dostępnych, przy stosowaniu tradycyjnych parafiniarek np. twarz i dekolt.
Ciepło wytwarzane w trakcie zabiegu parafinowego uaktywnia naturalne siły obronne organizmu, powodując rozluźnienie mięśni i łagodzenie bólu. Jego zbawienne działanie jest szeroko wykorzystywane zarówno w medycynie, fizykoterapii jak i w kosmetyce.
Pomimo ogromnej popularności, zabiegi parafinowe budzą wiele kontrowersji. Przez wiele lat bowiem panowało przekonanie, że wpływają na odwapnienie kości. Jednak wyniki badań nad tym zjawiskiem jednoznacznie wykazują, że nie wywierają one niekorzystnego wpływu na gospodarkę mineralną kości okolicy poddanej zabiegom. Ze względu na wielokierunkowe działanie, kąpiele parafinowe zyskały sobie rzesze zwolenniczek warto zatem przyjrzeć się im bliżej.

 

Przygotowanie do zabiegu parafinowego na dłonie


Kąpiele parafinowe powinny być przeprowadzane w gabinecie, ponieważ niefachowo przeprowadzony zabieg może doprowadzić do poparzeń, a w konsekwencji do przykrych schorzeń skórnych. Naskórek na dłoniach stale narasta tworząc suchą nieestetyczną powłokę. Zatem zanim przystąpimy do właściwych zabiegów pielęgnacyjnych, zawsze należy wykonać peeling, który pozwoli pozbyć się martwych komórek i zwiększyć skuteczność użytych następnie preparatów. W tym przypadku najbardziej zasadnym jest zastosowanie peelingów gruboziarnistych. Do popularnych i chętnie używanych należą produkty z naturalnymi drobinkami ściernymi takimi jak cukier lub sól. Do mniej popularnych a równie skutecznych metod należy eksfoliacja skóry dłoni i stóp kwasami AHA. Efekt zabiegu przy użyciu kwasów owocowych zdecydowanie różni się od efektu po tradycyjnym peelingu, ponieważ ich działanie polega na stopniowym rozluźnianiu wiązań chemicznych między komórkami warstwy rogowej a cementem międzykomórkowym, w wyniku czego odrywane są zarówno pojedyncze komórki, jak i całe agregaty. W przypadku eksfoliacji skóry na dłoniach stosuje się preparaty z zawartością kwasów 35%, ponieważ w tych miejscach warstwa zrogowaciałego naskórka jest grubsza niż na twarzy i mniejsze stężenia mogą nie dać pożądanego efektu. Dodatkowo AHA w takim stężeniu mają wpływ nie tylko na naskórek, ale również na skórę. Dzięki temu zwiększają produkcję włókien kolagenu i elastyny oraz składników naturalnie występujących w skórze, które są odpowiedzialne za wiązanie wilgoci. Oprócz tradycyjnego peelingu i eksfoliacji kwasami AHA, można zafundować sobie odnowę naskórka za pomocą mikrodermabrazji diamentowej. Jest to zbieg polegający na mechanicznym, bezpiecznym i kontrolowanym usuwaniu warstwy rogowej pod stałą kontrolą wizualną. Dzięki umiarkowanemu usuwaniu górnych warstw naskórka, w jego warstwie podstawnej dochodzi do zintensyfikowanego tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Wędrują one ku górze i zastępują komórki uszkodzone, a złuszczanie następuje stopniowo, mikrowarstwa po mikrowarstwie. Nie ma tu niebezpieczeństwa zbyt głębokiego lub nierównomiernego złuszczania, ani powstawania blizn. Zabieg jest wyjątkowo skuteczny oraz łatwy do wykonania. Zarówno mikrodermabrazja jak i AHA dają dodatkowo możliwość zredukowania plam wątrobowych, które są częstym utrapieniem zarówno kobiet jak i mężczyzn.

 

Pielęgnacja skóry dłoni


Gdy skóra jest odpowiednio przygotowana, można przystąpić do właściwego zabiegu pielęgnacyjnego. W tym przypadku mamy do dyspozycji również szeroki wachlarz możliwości. Zabiegi można dowolnie komponować biorąc pod uwagę potrzeby skóry. Oczywiście można wykonać samą kąpiel parafinową, jednak urozmaicenie zabiegu pozwoli dostosować go indywidualnych potrzeb.

 

Maski kremowe


Maski kremowe można zarówno po nałożeniu pozostawić do wchłonięcia lub wykonać na ich bazie delikatny relaksujący masaż lub drenaż limfatyczny (szczególnie nóg). Na rynku kosmetycznym jest wiele preparatów tego typu, przeznaczonych do dłoni. Najwygodniejszym rozwiązaniem są maski uniwersalne, które można zastosować w jednym i drugim przypadku. Podejmując decyzję o wyborze preparatu należy wziąć pod uwagę zarówno jego właściwości jak i poślizg (w przypadku wykonywania masażu), który ułatwi prawidłowe wykonanie. Profesjonalna maska powinna zawierać odżywcze witaminy, łagodzący wyciąg z aloesu, zmiękczający mocznik i alantoinę. Poślizg natomiast znacznie ułatwią proteiny jedwabiu.

 

Perły ceramidowe


Doskonałym rozwiązaniem są perły ceramidowe do dłoni i paznokci na jedwabnym podłożu, błyskawicznie regenerujące i uelastyczniające. Są łatwe i higieniczne w dozowaniu a dzięki ich użyciu możemy urozmaicić zabieg. Pojedyncze perełki można również stosować jako odrębną domową kurację.

 

Kosmetyki skoncentrowane


Dla skóry bardzo zniszczonej i wymagającej gruntownej regeneracji konieczne będzie zastosowanie skoncentrowanych kosmetyków w formie serum, koktajli czy ampułek. Koktajle witaminowe intensywnie odżywiają naskórek. Są skomponowane na specjalnej bazie gwarantującej optymalne działanie urządzenia. Zawierają one m.in. wysokie stężenie witamin A, C, E, kwas hialuronowy, kolagen o wyjątkowych właściwościach stymulujących regenerację skóry. Synergistyczne działanie witamin działa antyoksydacyjnie, chroniąc włókna kolagenu i elastyny przed degradacją. Wzmacnia funkcje ochronne skóry, zapobiegając jej wysuszeniu i podrażnieniu.

Gdy dłonie i stopy są odpowiednio przygotowane można przystąpić do zabiegu parafinowego, którego efektem jest rozgrzanie, wyraźne wygładzenie i zmiękczenie naskórka. Ciepła parafina dodatkowo zwiększa wchłanialność, a co za tym idzie skuteczność preparatów nałożonych na skórę przed zabiegiem. Zawsze należy pamiętać, że przed przystąpieniem do zabiegu trzeba uważnie obejrzeć miejsca poddawane zabiegowi w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań, do których należą:
  • wszystkie formy grzybicy,
  • choroby zakaźne dłoni i paznokci,
  • alergia na parafinę i jej pochodne.

 

Etapy zabiegu parafinowego w gabinecie


  1. Odpowiednio przygotowane dłonie (przed rozpoczęciem wszystkich czynności zawsze należy zdezynfekować skórę) zanurzamy w ciepłej parafinie, parafina powinna być w formie płynnej, mocno ciepła, ale nie może parzyć.
  2. Rozgrzewamy parafiniarkę – urządzenie, które sprawia, że parafina się rozpuszcza, do temperatury 125°C. Gdy wosk jest rozgrzany i ciekły zanurzamy w nim dłonie a następnie wyjmujemy i odczekujemy chwilę tak, aby wysechł. Czynność ponawiamy kilkakrotnie w celu utworzenia na dłoniach grubszej warstwy wosku.
  3. Na dłonie zakładamy plastikowe rękawiczki, które zatrzymają wytworzone ciepło na dłużej, przez co lepiej się one nawilżą. 
  4. Na tak przygotowane dłonie dodatkowo zakładamy bawełniane rękawiczki, które ocieplą nasze dłonie. Pomaga to w leczeniu bólów reumatycznych, a także poprawia krążenie krwi. 
  5. Pozostawiamy na 20 minut.
Aby uzyskać pożądane efekty i mieć delikatne dłonie czynność należy powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. Zabieg przynosi natychmiastowy efekt, można go wykonać przed ważnym wyjściem.

 

Działanie zabiegu parafinowego na dłonie


  • Wygładzenie oraz zmiękczenie naskórka.
  • Poprawienie elastyczności i jędrności skóry.
  • Opóźnienie procesów starzenia i regeneracja skóry.
  • Rozjaśnienie przebarwień.
  • Poprawienie stanu paznokci.
Autor: mgr Iwona Jakubiak

Brak komentarzy: